Turcy uwielbiają się targować! Na bazarach nie ma cen – sprzedawcy ustalają je na bieżąco. Początkowo są „wyjęte z kosmosu”, ale przy odrobinie wytrwałości uda nam się kupić upragnioną rzecz nawet za połowę sumy wyjściowej.

Turcja | Tureccy sprzedawcy uwielbiają się targować

Turcja | Tureccy sprzedawcy uwielbiają się targować (IMG_3306 by Todos En Turquia na licencji CC BY 2.0)

Jak już wspomniano, na tureckich bazarach nie ma z góry ustalonych cen towarów i będziemy zmuszeni do targowania się. Jeśli nie lubimy tego robić, warto wybrać się na zakupy do sklepu z pamiątkami albo marketu, gdzie ceny funkcjonują w sposób standardowy.

Jeśli jednak zamierzamy spróbować swoich sił w negocjacjach z tureckim sprzedawcą, warto wcześniej sprawdzić realną wartość danych produktów w zwykłym sklepie. Pamiętajmy, aby wybierać sklepy jak najdalej od bazaru – ceny mogą być tam nawet kilkakrotnie niższe!

Gdy już zdecydowaliśmy się zrobić zakupy na bazarze, powinniśmy się trzymać pewnych zasad. Przede wszystkim nie sugerujmy zbyt szybko sprzedawcy, że jesteśmy zainteresowani jakimś towarem z jego stoiska (nie zatrzymujmy dłużej wzroku na jednej rzeczy). Nie dotykajmy ani nie pytajmy się o cenę, jeśli nie zamierzamy nic kupić, inaczej sprzedawca wie, że jesteśmy zainteresowani i już tak szybko nas nie puści.

Turcja | Jeśli po długich negocjacjach nic nie kupimy, możemy być narażeni na obelgi ze strony sprzedawcy

Turcja | Jeśli po długich negocjacjach nic nie kupimy, możemy być narażeni na obelgi ze strony sprzedawcy (Istanbul - Grand Bazaar by Didier Baertschiger na licencji CC BY-SA 2.0)

Jeśli coś nam się bardzo spodoba, możemy przystąpić do negocjacji. Sprzedawca poda nam cenę, oczywiście bardzo wysoką. Spokojnie możemy ją obniżyć nawet o połowę. Nie zaniżajmy jednak zbyt mocno (szczególnie tanich przedmiotów) – może być to obrazą dla handlarza.

Każda zaproponowana cena będzie dla sprzedawcy powodem to okazania niezadowolenia, może coś mamrotać pod nosem, cmokać czy nawet rzucać obelgi. Gdy cena okaże się dla nas za wysoka – odejdźmy. Sprzedawca nas zawoła i znowu będzie z nami negocjował. Nie wypuści nas bez zrobienia u niego zakupów – tego możemy być pewni.

Przy kupnie drogich przedmiotów, sprzedawcy często zapraszają na herbatę albo… coś mocniejszego. Przy drobnych pamiątkach, typu magnesy czy breloczki, zbyt wiele nie zbijemy z ceny. Możemy jednak poprosić sprzedawcę, aby dorzucił nam gratis jedną sztukę.

Turcy mają niezwykłe zdolności porozumiewania się w każdym języku. Będą nas wołać i zapraszać do siebie oczywiście w języku polskim. Ceny wystukują na kalkulatorze.

Turcja | Targowanie wcale nie musi być takie trudne!

Turcja | Targowanie wcale nie musi być takie trudne! (Grand Bazar 6 by Arne Krueger na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Waluta Holandii Waluta Holandii
Jednostką monetarną w Holandii, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, jest euro. Do 2002 roku walutą...