Pamukkale, czyli starożytne Hierapolis, to unikalne miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest słynne głównie dzięki utworzonym tu przez wodę termalną wapiennym osadom, które przybrały formę tarasów.

Turcja | Pamukkale słynie ze swoich białych, wapiennych basenów wypełnionych błękitną wodą

Turcja | Pamukkale słynie ze swoich białych, wapiennych basenów wypełnionych błękitną wodą (by LoggaWiggler na licencji Pixabay)

Położenie

Pamukkale położone jest w dolinie rzeki Menderes, ok. 20 km od miasta Denizli. Na wysokości ok. 160 m wznoszą się tam ruiny starożytnego Hierapolis, a zaraz za nimi – wapienne tarasy, których całkowita długość wynosi 2700 m.

Niewielu przewoźników oferuje dojazd do tarasów wapiennych z dalej położonych rejonów Turcji. Najlepszą opcją dotarcia do Pamukkale jest krótka podróż dolmuşem z Denizli (stamtąd busików jest bardzo wiele). Z dojazdem do samego Denizli nie ma problemów. Warto zaznaczyć, że firma autobusowa „Pamukkale” wbrew pozorom nie oferuje dojazdów do samego Pamukkale, a jedynie do Denizli.

Trawertyny

Trawertyny to nazwa nadana wapiennym tarasom przez starożytnych Rzymian. Już w ich czasach wypływające w Hierapolis gorące źródła były wykorzystywane do celów leczniczych, a samo miasto było starożytnym uzdrowiskiem.

Trawertyny powstały dzięki wypływającej z gorących źródeł wodzie, bogatej w związki wapnia i dwutlenek węgla. Wspaniały „bawełniany zamek” (jak dosłownie tłumaczy się z tureckiego nazwę „Pamukkale”) jest efektem wytrącania się węglanu wapnia z wód termalnych, które znajdują ujście na zboczach góry. Wapienne tarasy, nacieki i stalaktyty są białe i wyglądają jak śnieg, natomiast woda wypełniająca naturalne baseny jest błękitna.

Turcja - Pamukkale | Wapienne osady przypominają śnieg lub góry bawełny

Turcja - Pamukkale | Wapienne osady przypominają śnieg lub góry bawełny (Pamukkale kids on salt by Marcel Oosterwijk na licencji CC BY-SA 2.0)

Jeszcze kilkanaście lat temu trawertyny były zagrożone degradacją. Hotele wybudowane ponad nimi oraz pobliska droga sprawiły, że źródła zaczęły wysychać. Po wpisaniu Pamukkale na listę UNESCO hotele wyburzono, a drogę zamknięto. Na jej miejscu powstały sztuczne baseny, które napełnia woda termalna. Dzięki wysokiej zawartości wapnia w wodzie, także te sztuczne zbiorniki zdążyły już pokryć się w całości węglanem wapnia i upodobnić do naturalnych tarasów. Sztuczne zbiorniki udostępnione są dla turystów. Nie można wchodzić na naturalne tarasy. Do wody wejść można wyłącznie boso.

Hierapolis

To starożytne miasto znajduje się powyżej wapiennych tarasów. Zostało założone jeszcze przez władcę Pergamonu, w II w. p.n.e. Nie jest to pierwsza osada, która powstała w okolicach wód termalnych. To unikalne miejsce od dawna przyciągało ludy zamieszkujące Azję Mniejszą. Często oddawano tam kult matce ziemi. Ślady tych cywilizacji w większości zniszczyły trzęsienia ziemi.

Po śmierci ostatniego władcy Pergamonu Hierapolis przeszło pod panowanie rzymskie. Po potężnym trzęsieniu ziemi, które nie oszczędziło dawnych budowli, miasto zostało odbudowane na wzór rzymski.

Turcja | Jeszcze kilkanaście lat temu słynne trawertyny zagrożone były degradacją

Turcja | Jeszcze kilkanaście lat temu słynne trawertyny zagrożone były degradacją (Pamukkale by zolakoma na licencji CC BY 2.0)

Dużą część ruin Hierapolis zajmuje starożytna nekropolia. Jest to jeden z największych cmentarzy w Anatolii, gdyż zawiera grobowce nie tylko dawnych mieszkańców, ale również osób, które przybyły do uzdrowiska ze zbyt poważną chorobą jak na możliwości wód termalnych i zmarły jeszcze w czasie pobytu w Hierapolis.

Oprócz nekropolii, w Hierapolis zachowały się m.in. ruiny kilku kościołów, monumentalny teatr, łaźnie, świątynia Apollina (pochodząca jeszcze z okresu hellenistycznego), Brama Domicjana, główna ulica miasta (Ulica Fortiniusa) oraz stare miejsce kultu, zwane Plutonium. Znajduje się ono w jaskini, której wnętrze wypełnia wydobywający się spod skał dwutlenek węgla. Wstrzymując na długo oddech, kapłani udowadniali, że przebywają w jaskini dzięki nadprzyrodzonym siłom.

Turcja - Pamukkale | Ruiny teatru starożytnego Hierapolis

Turcja - Pamukkale | Ruiny teatru starożytnego Hierapolis (by LittleMouse na licencji Pixabay)

Zainteresują Cię również

Portugalskie obiekty na liście UNESCO Portugalskie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się aż 15 pozycji pochodzących z Portugalii. Są to zarówno miasta...
Zabytki Egiptu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytki Egiptu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Egipt to kraj, który może pochwalić się aż 7 zabytkami, a wręcz kompleksami zabytków wpisanych na Listę Światowego...
Cypryjskie obiekty na liście UNESCO Cypryjskie obiekty na liście UNESCO
GleNa listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisane zostały cztery obiekty znajdujące się na Cyprze. Są to zarówno...
Stambuł – miasto na dwóch kontynentach Stambuł – miasto na dwóch kontynentach
Stambuł, niegdyś Konstantynopol, to dawna stolica Cesarstwa Bizantyjskiego oraz Imperium Osmańskiego, a obecnie...
Wielki Meczet w Kairuan Wielki Meczet w Kairuan
W każdym mieście Tunezji znajduje się meczet, ale Wielki Meczet w Kairuan jest najważniejszy ze wszystkich. Kairuan...
Chorwackie obiekty na liście UNESCO Chorwackie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się siedem chorwackich obiektów. Są na niej wspaniałe budynki...