Fauna Turcji jest niezwykle bogata. W każdym regionie spotkać można przedstawicieli najróżniejszych gatunków zwierząt, których łącznie wyróżnia się ponad 80 tysięcy.

Turcja | Mewy są charakterystycznymi mieszkańcami Stambułu

Turcja | Mewy są charakterystycznymi mieszkańcami Stambułu (Karakoy Gulls by LASZLO ILYES na licencji CC BY 2.0)

Dzikie ssaki

Do częstych widoków należą w Turcji stada kóz i owiec, aczkolwiek są to gatunki hodowane przez człowieka. W Turcji występuje także dzika owca, która jest gatunkiem zagrożonym.

W tureckich górach żyją wilki, niedźwiedzie brunatne i kozice. Oprócz nich, a także rysi, żbików, jeleni, saren i wydr, w Turcji występują również bardziej egzotyczne drapieżniki, takie jak: hieny, mangusty, szakale, koty błotne i karakale – dzikie koty, których nazwa pochodzi ze starego języka tureckiego i oznacza „czarne ucho”.

 

Niegdyś na terenie Anatolii występowały licznie wielkie koty. Dziś nie spotkamy tu już ani gepardów, ani tygrysów, ani też lwów perskich, po których zostały jedynie starożytne rzeźby hetyckie. Jedynie w południowej Anatolii wciąż mogą żyć nieliczne lamparty.

Do mniejszych ssaków żyjących na terenie Turcji zaliczyć należy jeżozwierze, jeże (w tym ciekawie wyglądające jeże uszate), wiewiórki, susły, myszy, chomiki, króliki, zające, krety i ryjówki. Spotkać można także różne gatunki nietoperzy.

Ptaki

Równie różnorodnie jak świat ssaków przedstawia się świat tureckiego ptactwa. Oprócz gatunków dobrze nam znanych z Europy, takich jak gołębie, kaczki, gęsi, bociany, słowiki, wróble, sowy, czy charakterystyczne dla Stambułu mewy, można zobaczyć także ptaki spotykane u nas tylko w zoo. Należy do nich chociażby zagrożony wyginięciem ibis oraz pelikan. Wśród ptaków drapieżnych Turcji można wymienić sokoły, orły i sępy.

Turcja | W tureckich miastach na każdym kroku możemy spotkać koty

Turcja | W tureckich miastach na każdym kroku możemy spotkać koty (Istanbul Kitty by LASZLO ILYES na licencji CC BY 2.0)

Gady, płazy, bezkręgowce

Do najczęściej spotykanych gadów w Turcji należą jaszczurki, na które można natrafić na terenach trawiastych oraz skalistych. Do typowych gatunków zalicza się padalca, a także wszędobylską anatolijską jaszczurkę skalną. Na wschodzie można spotkać również agamy.

Tureckie płazy najliczniej reprezentują żaby oraz salamandry.

W Turcji występują także żmije i węże. Jeśli planujemy wycieczkę na łono natury, uważajmy na co stąpamy wśród skał i wysokich traw. To samo tyczy się skorpionów. Na niektórych terenach trawiastych i zadrzewionych uważajmy na kleszcze. Na wycieczkę po Anatolii warto zabrać też preparaty odstraszające owady – zwłaszcza na południu kraju.

Zwierzęta morskie

Tureckie gady to nie tylko węże i jaszczurki, ale także żółwie morskie. Choć są one zagrożone wyginięciem, przy odrobinie szczęścia możemy je spotkać na plaży u wybrzeży Morza Śródziemnego.

Morze Śródziemne to również dom morskich ssaków – delfinów. Choć nie występują u wybrzeży Turcji masowo, są wystarczająco częstymi gośćmi, żeby biura podróży organizowały rejsy na otwarte morze, aby umożliwić turystom obejrzenie tych sympatycznych zwierząt.

Morza oblewające Turcję to także dom licznych gatunków ryb, mięczaków i skorupiaków.


  Turcja | Turyści wypatrujący delfinów, które pojawiły się w Çınarcık

Turcja | Turyści wypatrujący delfinów, które pojawiły się w Çınarcık (Look! Dolphins! by Al Abut na licencji CC BY-SA 2.0)

Koty i psy

Opisując faunę Turcji nie sposób pominąć najpospolitszych jej przedstawicieli. W miastach tureckich na każdym kroku możemy spotkać koty. Większość tureckich kotów ulicznych nie boi się ludzi, inaczej niż polskie dachowce. Turcy chętnie je karmią.

Najsłynniejszym tureckim kotem jest wschodnioanatolijski turecki van. Jego nazwa pochodzi od jeziora, w okolicy którego zwierzę to występuje najczęściej. Co ciekawe, charakteryzuje się rzadko spotykanym w kociej rodzinie zamiłowaniem do kąpieli.

W Turcji powszechnie występują również zdziczałe psy. Chociaż większość z nich nie interesuje się zbytnio ludźmi, warto zachować ostrożność, widząc duże ich skupisko.

Zainteresują Cię również

Potrawy z ryb i owoców morza w Turcji Potrawy z ryb i owoców morza w Turcji
Na wybrzeżach Turcji (oblewanej przez aż 4 morza!) można liczyć na bogactwo świeżych ryb oraz innych nadmorskich...
Akwarium w Puli – atrakcja dla całej rodziny Akwarium w Puli – atrakcja dla całej rodziny
Jedną z atrakcji Puli jest miejskie aquarium, otwarte w 2002 roku wewnątrz zabytkowego fortu Verudela, wzniesionego...
Akwaria i delfinaria Akwaria i delfinaria
Oprócz zadziwiania usypywaniem sztucznych wysp i wznoszeniem niesamowitych budynków władze Dubaju starają się...
Koty w starożytnym Egipcie Koty w starożytnym Egipcie
Starożytni Egipcjanie byli pełni szacunku wobec zwierząt, wiele z nich łączono z konkretnymi bóstwami lub...
Religia starożytnego Egiptu Religia starożytnego Egiptu
W epoce predynastycznej ludność Egiptu czciła tzw. numina, które możemy określić jako luźny, bezosobowy związek...
Drapieżna współlokatorka Drapieżna współlokatorka
Mieszkaniec Ukrainy pobił światowy rekord przebywania w jednej klatce z dzikim zwierzęciem. Pochodzący z okolic...