To starożytne miasto mezopotamskie uchodzi wśród tureckich muzułmanów za pierwsze miasto wybudowane po Potopie, a także za miejsce narodzin Abrahama.

Urfa (Sanliurfa, Şanlıurfa) na przestrzeni wieków znajdowała się pod panowaniem różnych ludów i mocarstw. W dawnych czasach była centrum chrześcijaństwa syryjskiego. Zapisała się również w dziejach najnowszych swym bohaterstwem podczas tureckiej wojny o niepodległość.

Turcja | Urfa (Sanliurfa) to jedno z piękniejszych miast południowo-wschodniej Turcji

Turcja | Urfa (Sanliurfa) to jedno z piękniejszych miast południowo-wschodniej Turcji (by sulox32 na licencji Pixabay)

Położenie i klimat

Urfa położona jest na równinie, w południowo-wschodniej Turcji. Jest stolicą prowincji. Jej populacja liczy ponad 482 tys. mieszkańców.

Klimat Urfy charakteryzuje się bardzo upalnym i suchym latem oraz chłodną, wilgotną zimą. Urfa znajduje się ok. 80 km na wschód od rzeki Eufrat.

Historia miasta

Tradycja muzułmańska z tych stron utożsamia Urfę z biblijnym Ur – rodzinnym miastem Abrahama, chociaż niektórzy archeolodzy umiejscawiają Ur w południowym Iraku. Niemniej jednak, historia miasta jest niezwykle bogata.

Urfa znajdowała się we władaniu wszystkich cywilizacji, jakie zamieszkiwały na przestrzeni dziejów Mezopotamię, była też znana w historii pod różnymi nazwami, w tym jako: Justinopolis w czasach bizantyjskich oraz Edessa za Seleucydów. Jej obecna oficjalna nazwa, Şanlıurfa (“Chwalebna Urfa”) została nadana za bohaterską obronę w czasie tureckiej wojny o niepodległość w latach 1919-1923.

Turcja | Jezioro Balıklı Göl

Turcja | Jezioro Balıklı Göl (Turkey 635 by SaraYeomans na licencji CC BY 2.0)

Ślady dawnych cywilizacji

W Urfie znaleźć można pamiątki po przeróżnych cywilizacjach, jakie zamieszkiwały te tereny. Aż 10 000 lat liczy np. osada neolityczna Nevalı Çori wraz ze świątynią księżyca, w której wciąż stoją dawne figurki bożków.

Jeszcze starsza jest świątynia Göbekli Tepe, licząca prawie 12 000 lat i stanowiąca najstarsze odkryte miejsce kultu na świecie. Miejsce to pochodzi jeszcze sprzed rewolucji neolitycznej i jest starsze niż pismo czy wynalazek koła.

W Urfie odnajdziemy miejsca, z którymi wiązane są dzieje postaci biblijnych, a zwłaszcza Abrahama. Patriarcha ten miał się urodzić w jaskini na południe od jeziora Balıklı. Dziś jaskinia ta jest celem licznych pielgrzymek. Niedaleko niej stoli meczet Mevlid Halil.

Turcja | Wieże meczetu Mevlid Halil

Turcja | Wieże meczetu Mevlid Halil (by mucahityildiz na licencji Pixabay)

Bardzo ważne jest również samo jezioro. Balikli Gol (Balıklı Göl), czyli „Jezioro pełne ryb”, to miejsce, obok którego król Nemrod miał wepchnąć Abrahama w ogień. To niewielkie jezioro znajduje się obecnie na dziedzińcu meczetu Halil-ur-Rahmana, wybudowanego w XIII wieku przez Ajjubidów. Kompleks uzupełnia nowszy, XVII-wieczny osmański meczet Rızvaniye.

Warte odwiedzenia są również: Wielki Meczet Urfy (Ulu Camii), wybudowany w XII wieku przez Arabów, starożytne mury miejskie oraz starożytny zamek, którego zachowane do dziś mury zostały odbudowane przez Abbadysów w 814 r.

Okres osmański reprezentują tu liczne meczety, łaźnie oraz domy w starszych dzielnicach miasta.

Turcja | Sprzedawca pieczywa, zwanego simit, przemierzający ulice Urfy

Turcja | Sprzedawca pieczywa, zwanego simit, przemierzający ulice Urfy (Simit Seller by Salvatore Barbera na licencji CC BY-SA 2.0)

Kuchnia

Ponieważ Urfa była przez wieki pod władaniem różnych ludów, w jej okolicach mogła się rozwinąć bardzo bogata kuchnia, w której widoczne są m. in. wpływy tureckie, arabskie, ormiańskie czy syryjskie. Do najsłynniejszych dań tego rejonu należą: Urfa kebabı, Çiğ Köfte, a także liczne dania z bakłażana (podobno w aż 100 odsłonach!) oraz niespotykane w innych regionach Turcji przystawki i słodycze z orzechów i słodkiego ciasta.

Mieszkańcy Urfy używają wielu endemicznych odmian warzyw, w tym charakterystycznej papryki isot o purpurowoczarnej barwie, której używają nawet do nadania smaku... lodom. W powszechnym użyciu jest także wiele odmian masła, a zwłaszcza klarowane masło z owczego mleka, znane jako Urfayağı („Masło z Urfy”)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...